Jak cykady liczą lata?
Na wielkiej scenie natury, niewiele zjawisk jest tak fascynujących jak synchroniczne pojawianie się cykad wieloletnich. Te owady, które spędzają większość swojego życia pod ziemią, odżywiając się sokiem z korzeni drzew, pojawiają się wszystkie naraz co 13 lub 17 lat, w zależności od gatunku.
Wyobraź sobie armię cykad, które po spędzeniu do 99,5% swojego życia pod ziemią, pojawiają się wszystkie naraz, tworząc ogłuszający chór. Tak dzieje się z cykadami z rodzaju Magicicada, które są jednymi z najbardziej badanych owadów pod względem ewolucji i ekologii. Jednak pomimo starań, naukowcom nie udało się jeszcze zrozumieć, jak te owady zliczają lata.
Jedna z najbardziej uznanych teorii sugeruje, że ekstremalny cykl życia cykad jest mechanizmem obrony przed drapieżnikami. Pojawiając się wszystkie na raz, dorosłe, niezdarne i bezbronne cykady, minimalizują ryzyko narażenia na drapieżniki i ułatwiają znalezienie partnera. Jeśli ta teoria wyjaśnia, dlaczego cykady pojawiają się wszystkie naraz, nie wyjaśnia, skąd wiedzą, że już nadszedł czas.
Niektórzy badacze sądzą, że klimat może odgrywać kluczową rolę. W chłodnych środowiskach niektóre modele pokazują, że bardzo długie cykle życia mogą prowadzić do bardzo niskiego zagęszczenia dorosłych form, ograniczając możliwości rozmnażania i sprzyjając synchronicznemu pojawianiu się. To jednak też nie wyjaśnia, jak cykady liczą lata.
Może osiągają krytyczną masę ciała lub etap rozwoju, który wywołuje przemianę w dorosłe. Albo mają biologiczny zegar który okresowo ocenia ich stan rozwoju... albo kombinację wszystkich tych czynników razem. Pomimo wielu niewiadomych, naukowcy są optymistyczni: dzięki postępowi technik genomowych, tajemnica cykad wieloletnich może zostać rozwiązana w przyszłym dziesięcioleciu.