Mało owadów w oceanie
Owady można znaleźć na wszystkich kontynentach Ziemi, ale zaskakująco tylko niewiele z tych gatunków żyje w oceanie, a naukowcy od dawna próbują na to odpowiedzieć. Teraz nowe badania wydają się mieć odpowiedź na to pytanie.
Według naukowców, te stworzenia wykształciły specjalny mechanizm do utwardzania swojej twardej zewnętrznej warstwy, który wykorzystuje tlen molekularny i unikalny enzym, który pomaga owadom utwardzać swoje powłoki, zwany multicopper oxidase-2 (MCO2). Ten ostatni działa bardzo dobrze na lądzie, ale dużo gorzej w wodzie.
Prawda jest taka, że owady i skorupiaki należą do tego samego kladu stawonogów, zwanego Pancrustacea, i mimo że rozdzielili się kilka milionów lat temu, obie grupy wciąż mają egzoszkielety zrobione z wosku i twardej warstwy węglowodanów zwanej chityną. Podczas gdy skorupiaki głównie wykorzystują wapń z morskiej wody do utwardzania swoich powłok na muszle, owady używają tlenu molekularnego do transformacji swoich powłok za pośrednictwem MCO2.
Zatem obecność tlenu w powietrzu sprawia, że ląd jest dla owadów znacznie bardziej atrakcyjny. Zespół nawet uważa, że MCO2 może być tym, co czyni owady unikalnymi, jak stwierdzają w swoim artykule: bez MCO2, nie ma owadów. Jednak, jak sami zauważają, nie są to jedyne stawonogi, które przystosowały się do życia na lądzie, więc MCO2 nie jest wymagane.
Gdyby owady nie nabyły systemu pośredniczonego przez MCO2, ewolucja i sukces owadów mogłyby być znacząco różne od tych, które obserwujemy obecnie, konkluduje zespół.