Strączki w diecie psów
Według najnowszych badań opublikowanych pod koniec 2022 roku, psy, które spożywają karmę, w której główne składniki pochodzą od roślin strączkowych takich jak groch, ciecierzyca czy fasola, mogą doświadczać niecodziennych problemów z sercem.
Nadzór FDA nad nietypowymi przypadkami kardiomiopatii rozstrzeniowej
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) od pewnego czasu monitoruje nietypowe przypadki choroby serca, znanej jako kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM), która zdaje się być silnie związana z dietą bezglutenową, w której dominują rośliny strączkowe. Od 2018 roku, FDA prowadzi szczegółowe dochodzenie w tej sprawie, które rozpoczęło się po pierwszych doniesieniach o takich przypadkach w 2014 roku.
Badanie z 2022 roku i niepokojące wnioski
Przypadki DCM dotyczyły głównie psów, które spożywały diety bezzbożowe, zasobne w groch czy soczewicę, przy czym często były to rasy, które zwykle nie są narażone na tę chorobę. Co więcej, u wielu z tych psów stwierdzono poprawę lub całkowite ustąpienie objawów po zmianie diety. Jest to niezwykłe, gdyż DCM zazwyczaj jest chorobą postępującą i śmiertelną, nawet przy intensywnej terapii.
Badanie opublikowane w grudniu 2022 roku wykazało, że zdrowe dorosłe psy, które spożywały karmę opartą na roślinach strączkowych, miały gorsze parametry funkcji serca i większą objętość komór w porównaniu z psami karmionymi dietą na bazie zbóż, ale bez dodatku ziemniaków i roślin strączkowych (w pierwszych 10 składnikach).
Uwaga
Jednakże, warto zauważyć, że jedno badanie nie jest w stanie dać ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, i konieczne jest przeprowadzenie większych oraz dłuższych badań. Każde kolejne badanie pozwala nam zbliżyć się do rozwiązania tego zagadnienia.