Zdjęcie poglądowe
Arno Laurent

Świecący gryzoń

W królestwie zwierząt jest wiele tajemnic, na niektóre z których naukowcy poszukiwali odpowiedzi przez lata, a niektóre mogą pozostać tajemnicą jeszcze przez kilka dekad. Jednym z tych niezwykłych zjawisk jest przypadek świecących się zwierząt. Fotoluminescencję u różnych gatunków ssaków odkryto u dziobaka, wiewiórek oraz u skoczka. Teraz żołędnica (Eliomys quercinus) dołącza do szeregów jako najnowszy stworek z potencjałem do świecenia.

Badając okazy muzealne, a także śpiące i martwe żołędnice, naukowcy odkryli, że te małe gryzonie świecą się pod wpływem światła ultrafioletowego (UV). Śpiące żołędnice mają futro, które pod światłem UV przez żółty filtr świeci się jaskrawoczerwonym kolorem, podczas gdy ich małe nosy i łapy świecą się niebieskozielonym kolorem. Porównując żywe ssaki z okazami muzealnymi, stwierdzono, że futro świeci się bardziej intensywnym czerwonym kolorem u żyjących gryzoni.

Fotoluminescencja w królestwie zwierząt zachodzi, gdy fotony światła UV są absorbowane i emitowane ponownie na dłuższych długościach fal przez białka lub inne związki organiczne.

Chociaż w świecie zwierząt nie brakuje świecących się stworzeń, od gekonów po maskonury, naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego te zwierzęta są fotoluminescencyjne. W przypadku ssaków wysunięto różne hipotezy: dla dziobaka, na przykład, mogłoby to być element interakcji międzygatunkowych, podczas gdy u skoczka nietypowy, plamisty wygląd fotoluminescencji sugeruje, że mogłoby być to wykorzystywane jako kamuflaż.

Żołędnica jest klasyfikowana jako gatunek bliski zagrożenia przez IUCN i jest gatunkiem endemicznym dla Europy. Ze względu na utratę siedlisk populacja żołędnic maleje. Jako gatunek wyjątkowo nocny, żołędnica spędza swój czas wśród lasów i aktywnie unika jasnego światła księżycowego, preferując żerowanie w najciemniejsze noce.

Badano okazy muzealne pod kątem fotoluminescencji, która została znaleziona we wszystkich 14 badanych żołędnicach, z jasnozielonym blaskiem i nieco czerwonym zabarwieniem widocznym na każdym z nich w różnych warunkach światła UV. Żołędnica - samica w stanie hibernacji okazała się bardzo jasno różowa pod światłem UV, natomiast niedawno zmarła żołędnica nie była tak jasna na ciele jak żywa samica, ale miała jaśniejszy zielony fotoluminescencyjny ogon.

Zespół uważa, że fotoluminescencja u żołędnic nie jest cechą związaną z płcią, ponieważ zarówno samce, jak i samice żołędnic świeciły pod wpływem światła UV. Różnice w intensywności blasku można przypisać wiekowi okazów oraz prawdopodobnemu rozkładowi pigmentów z upływem czasu. Jednakże, dlaczego te ssaki nadal świecą, pozostaje tajemnicą, która jeszcze musi zostać wyjaśniona.

źródło: iflscience

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka