Kocie ucieczki i wędrówki
Najczęściej to niekastrowane samce decydują się na dłuższe wędrówki, opuszczając swoje domy w poszukiwaniu samic. Niemniej jednak, nie jest to zasada. Takie zachowania można przypisać również instynktom myśliwskim tych stworzeń. Jeżeli w pobliżu znajduje się miejsce, gdzie mogą z łatwością złowić małą ofiarę, kot na pewno nie zrezygnuje z tej formy rozrywki. Ponadto, zbyt mała ilość jedzenia w domu kota może sprawić, że będzie szukał pokarmu gdzie indziej.
Innym czynnikiem, który może wywołać dłuższą nieobecność zwierzęcia w domu, są konflikty społeczne między kotami z okolicy. Czasami, podczas dłuższych wędrówek, nasze zwierzę może napotkać trudności w przekraczaniu terytorium innego kota. W rezultacie, powrót do domu może być znacznie opóźniony.
Dla kota istotne jest poczucie bezpieczeństwa w miejscu, w którym przebywa. Jeżeli uzna, że środowisko jest dla niego stresujące, prawdopodobnie je opuści. Na taką decyzję wpłynąć może nieprzyjemna sytuacja związana z właścicielem, lęk wywołany nieoczekiwanym lub długotrwałym hałasem, na przykład w wyniku prac budowlanych w pobliżu. Innym powodem oddalania się może być wzrost liczby kotów w otoczeniu (czasami spowodowany przez nietolerancję innych kotów) lub ograniczone zasoby, wynikające z pojawienia się większej ilości zwierząt. Najczęściej chodzi tutaj o mniejszą dostępność pokarmu.
Istnieją także przypadki, gdy kot odkrywa inne, bardziej atrakcyjne środowisko. Może to obejmować zarówno bezpieczne miejsce do odpoczynku, odpowiednią ilość jedzenia, jak również człowieka. Mówi się, że to kot sam wybiera swojego opiekuna. Być może w poprzednim miejscu zamieszkania relacje z właścicielem były zbyt powierzchowne, więc kot poszukuje większego zaangażowania ze strony człowieka.
Koty nie są tak samodzielne, jak powszechnie się uważa. Oswojone zwierzęta, które spędzają dużo czasu z ludźmi, potrzebują uwagi i kontaktu z opiekunem. Jeśli takiej troski nie otrzymują, szukają jej gdzieś indziej.
Jak zredukować wędrówki kotów
Przede wszystkim warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu kastracji lub sterylizacji zwierzęcia. W ten sposób zmniejszamy liczbę bezdomnych kotów. Jednak to nie jedyny pozytywny aspekt tego zabiegu. Kastracja samców ogranicza ich wędrówki, które podejmują w celu odnalezienia samic w okresie rui. Zabieg ten także zmniejsza ryzyko potyczek między samcami. W rezultacie ogranicza się również przenoszenie niebezpiecznych wirusów między kotami, ze względu na zmniejszenie częstości i intensywności kontaktów między przedstawicielami tego gatunku. W przypadku samic, sterylizacja zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołów mlecznych oraz ropomacicza. Samice zwykle są bardziej skłonne do pozostawania w jednym miejscu.
Brak możliwości wychodzenia, może być doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji. Koty, które przebywają na zewnątrz, narażone są na wiele niebezpieczeństw, takich jak wypadki drogowe, zagrożenia ze strony ludzi, zatrucia, ryzyko pogryzienia przez inne zwierzęta, itp. Można tak zaaranżować przestrzeń dla kota w domu, że nie będzie tęsknił za życiem na zewnątrz.
Należy zadbać o stworzenie bezpiecznego miejsca dla kota. Zwierzę poczuje się dobrze, jeśli zapewnimy mu m.in. ciepłe miejsce do spania, odpowiednią ilość jedzenia i wody oraz dużo zainteresowania ze strony opiekuna. Właściciel powinien zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez kota. Może być ono zestresowane lub wykazywać oznaki choroby. W przypadku problemów zdrowotnych, instynkt każe kotom szukać schronienia w cichym, bezpiecznym i ukrytym miejscu. Być może brak obecności naszego zwierzęcia nie jest wynikiem długich wypraw, ale poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby codziennie utrzymywać kontakt ze swoim pupilem. Z jednej strony wzmacnia to więź między kotem a człowiekiem, z drugiej zaś pozwala na zaobserwowanie niepokojących zmian.