Lęk przed burzą u psów
Wśród opiekunów tych zwierząt stopniowo zwiększa się świadomość potrzeb psychicznych czworonoga. Wiele sytuacji potrafi wywołać stres u tych zwierząt. Jedną z nich jest stres przed burzą.
Na początek kilka faktów
Mogłoby się wydawać, że dźwięk burzy nie jest szczególnie głośny czy straszny – dla człowieka. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że słuch psów jest znacznie bardziej wyczulony niż nasz ludzki. Człowiek słyszy dźwięki z zakresu od 63 do 23 000 herców. Pies jest w stanie usłyszeć dźwięki oscylujące od 67 do 45 000 herców.
Fobie dźwiękowe
Paniczny stres towarzyszący psu w trakcie trwania burzy wzbudza spory niepokój u właścicieli czworonogów. Jest jedną z częstszych przyczyn odwiedzania przez opiekunów zwierzęcia lekarza weterynarii czy zoopsychologa. Pies może mieć bardzo przyśpieszony oddech, domagać się większej uwagi ze strony właściciela, przeraźliwie wyć, ślinić się, a także szukać bezpiecznego schronienia – to ostatnie niestety jest częstą przyczyną ucieczek psów ze swojej posesji.
Burza to nie tylko grzmoty, może pojawić się również silny wiatr, przyciemnione niebo, zmiana ciśnienia – to wszystko potęguje stres u psa.
Jakie mogą być przyczyny lęku przed burzą?
Genetyka
Niektóre rasy są bardziej predysponowane do odczuwania stresu przed burzą. Należą do nich m.in. rasy północnych szpiców (husky, samojedy), labradory, golden retrievery i owczarki niemieckie.Negatywne skojarzenia
Pies może skojarzyć burzę ze stresującym dla niego przeżyciem, które wydarzyło się w trakcie burzy. Może to być np. podróż do gabinetu weterynaryjnego, konflikt z innym psem, etc.Hormony
Według raportu Amerykańskiego Związku Kynologicznego zwierzęta, które zostały poddane sterylizacji czy kastracji przejawiały zdecydowanie silniejszy lęk przed burzą aniżeli psy nie poddane tym zabiegom.Nadwrażliwość na dźwięki i zmiany w otoczeniu psa
Zdarza się, że pies jest po prostu bardziej podatny na hałas i stres związany z gwałtownymi zmianami w otoczeniu.Jak sobie radzić w przypadku lęku przed burzą?
Nadopiekuńczość
To bardzo często praktykowane zachowanie właścicieli psów. Wydawać by się mogło, że nadmierne uspokajanie psa spowoduje, że zwierzę nie będzie się stresować. Jednak skutek jest odwrotny – pies zostaje utwierdzony w przekonaniu, że dzieje się coś złego i ma jak najbardziej uzasadniony powód, żeby wpaść w panikę. Co powinniśmy wówczas robić? Zachowywać się tak samo, jak każdego innego dnia, możemy mówić do psa, głaskać, próbować odwrócić jego uwagę np. zabawą, ale bez nadmiernego zainteresowania.
Samotność
Gdy mamy pod swoją opieką psa, który odczuwa stres przed burzą, powinniśmy zadbać o to, aby pupil nie zostawał w trakcie burzy sam w domu. Musimy mieć świadomość tego, że jesteśmy dla niego ogromnym oparciem, zwłaszcza w sytuacji stresowej. Sama nasza obecność pozwoli mu w jakimś stopniu zapanować nad paniką. Może się zdarzyć, że pies, który został sam w domu w panice zdemoluje mieszkanie. Za to pies, który mieszka na posesji – ucieknie.
Azyl
Klatka kenelowa to często jedna ze skuteczniejszych metod zapanowania nad lękiem. Nie jest prawdą, że jest to więzienie dla psa. Tak naprawdę ograniczona przestrzeń to dla pupila przestrzeń opanowana, a przestrzeń opanowana jest przestrzenią bezpieczną. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy porozmawiać z behawiorystą i jeśli ten uzna że klatka kennelowa jest dobrym rozwiązaniem przeprowadzić tzw. trening klatkowy.
Terapia behawioralna
Każdy problem z zachowaniem psa zawsze warto konsultować z behawiorystą. Dzięki temu będzie łatwiej znaleźć podłoże danego problemu i zastosować odpowiednią terapię. Behawiorysta dodatkowo może zaproponować terapię wspomagającą pomagającą opanować stres. Mogą to być np. środki feromonowe, masaże, muzykoterapia, czy specjalne uciskowe kamizelki przeciwlękowe.
Lęki u psa mogą zachwiać rodzinny spokój, dlatego każdy niepokojący objaw dotyczący zachowania psa warto omówić z lekarzem weterynarii oraz psim behawiorystą.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00

GODZINY PRACY
9:00 - 19:00
SOBOTA10:00 - 16:00
ZAMÓWIENIA883 901 501
SKLEP91 885 31 31
Regulamin
Polityka
