Zdjęcie poglądowe

Pchły psie

Pchły - nieproszeni goście, którzy mogą poważnie zagrozić zdrowiu naszych czworonożnych przyjaciół. Od alergicznych reakcji skórnych, przez przenoszenie tasiemców, aż po powodowanie anemii - skutki inwazji pcheł bywają znaczące. Dorosłe osobniki atakują nasze pupile, a młode larwy ukrywają się w domowych zakamarkach, zagrażając nie tylko zdrowiu psów, ale także naszemu. Czy jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć swoje domy i zwierzęta przed tymi maleńkimi intruzami? Oto przewodnik po metodach zapobiegania, wykrywania i zwalczania pcheł u psów.

Pchły u psów: zagrożenie, skutki i zapobieganie

Pchły są nieproszonymi gośćmi, które mogą przysporzyć psu wiele problemów zdrowotnych. Od alergicznego zapalenia skóry wywołanego pchłami, przez przenoszenie tasiemców, aż do anemii spowodowanej znaczną utratą krwi - skutki inwazji pcheł mogą być poważne. Co więcej, dorosłe osobniki nie tylko atakują i ssą krew ze swojego gospodarza, ale również składają jaja na jego skórze i w jego otoczeniu. Larwy pcheł natomiast, ukrywają się w miejscach takich jak dywany, wykładziny, pod meblami czy w legowisku psa.

Charakterystyka pcheł i ich wpływ na zdrowie psów

Pchły to zewnętrzne pasożyty kręgowców. Wyposażone w silnie rozwinięte odnóża, mogą wykonywać bardzo długie skoki. Posiadają narząd gębowy typu kłująco-ssącego, którym pobierają krew od swojego żywiciela. Wyróżniamy wiele gatunków pcheł, różniących się między sobą szczegółami budowy anatomicznej. Jednak najczęściej spotykanym pasożytem u psów jest pchła Ctenocephalides canis, choć nie jest ona jedyną pchłą mogącą zaatakować psa.

Pchły mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych u psów. Alergiczne zapalenie skóry, przenoszenie tasiemców, utrata krwi prowadząca do anemii, a także przenoszenie zarazków chorobotwórczych - to tylko niektóre z nich. Inwazja pcheł może skończyć się znacznym obciążeniem zdrowia naszego pupila.

Skąd biorą się pchły u psa?

Atak pcheł na naszego psa może nastąpić w różny sposób. Na przykład, przez bezpośredni kontakt z innymi zwierzętami będącymi żywicielami pcheł, lub gdy pies przebywa w miejscu, w którym znajdują się larwy tych pasożytów - na przykład na zapchlonym dywanie, w miejscu, gdzie przebywał inny zainfekowany pies, kot lub inne zwierzę.

Pchły atakują swojego żywiciela tylko wtedy, gdy są głodne, co utrudnia wykrycie niewielkiej inwazji na naszym zwierzęciu. Możemy jednak wykryć ich obecność na podstawie odchodów, które mają postać czarnych lub brunatnych ziarenek przyczepionych do skóry i sierści psa, a po zwilżeniu na papierowym ręczniku, barwią go na czerwonawo.

Jak zwalczać i zapobiegać inwazji pcheł?

Walka z pchłami wymaga zarówno działań prewencyjnych, jak i eliminacyjnych. Ważne jest częste odkurzanie, pranie dywanów i legowiska psa z dodatkiem octu, lub wykorzystanie do tego celu mopa parowego. Możemy także wykorzystać szereg specjalistycznych produktów dla psa - szamponów, pudrów, obroży, spot-on preparatów, aerozoli oraz grzebieni przeciwpchelnych.

Podczas wspólnych wyjazdów na wakacje, szczególnie w miejsca, gdzie pies może mieć styczność ze zwierzętami, które mogą być zainfekowane pchłami, należy zabezpieczyć go za pomocą obroży przeciwpchelnej lub preparatu spot-on. Pamiętajmy, że łatwiej jest zapobiegać inwazji, niż potem próbować się pozbyć całej masy tych owadów. W przypadku adoptowania psa z niepewnego środowiska, takiego jak schronisko czy giełda, powinniśmy natychmiast po przyjęciu zwierzęcia do domu i wizycie u weterynarza zaaplikować mu środki przeciwpchelne.

Należy pamiętać, że pchły w przypadku braku żywiciela mogą kąsać również nas. Zapobieganie inwazji pcheł to nie tylko dbałość o zdrowie naszego psa, ale też o nasze własne.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka