Zdjęcie poglądowe

Karmienie psich osesków

Do 3 tygodnia szczenięta powinny otrzymywać jedynie mleko matki. Może się jednak zdarzyć, że będzie ona miała problemy z produkcją odpowiedniej jego ilości lub nie będzie mogła zajmować się potomstwem - wtedy konieczna jest nasza interwencja.

Do 3 tygodnia szczenięta powinny otrzymywać jedynie mleko matki. Może się jednak zdarzyć, że będzie ona miała problemy z produkcją odpowiedniej jego ilości lub nie będzie mogła zajmować się potomstwem - wtedy konieczna jest nasza interwencja.

Czym zastąpić mleko suki?

Przez pierwsze trzy dni suka karmi młode tzw. siarą, która zawiera cenne substancje odżywcze i - co najważniejsze - przeciwciała G, które chronią przed infekcjami. Co prawda jeszcze przed narodzinami część z nich przenika do płodu, jednak szczenięta nie zyskują pełnej odporności. Tego rodzaju mleka niestety nie jesteśmy w stanie zastąpić. Jeśli więc problem stanowi jedynie brak odruchu ssącego u szczenięcia, najlepiej jest pobrać pokarm od matki i samodzielnego dostarczenia go oseskowi.
Jeżeli jednak przyczyna leży gdzie indziej i nie możemy skorzystać z mleka suki, konieczne jest zakupienie jego substytutu. Najlepiej sprawdza się specjalne mleko dla szczeniąt, stworzone odpowiednio do ich potrzeb i stanowiące pełnowartościowy pokarm o odpowiedniej zawartości poszczególnych składników. Najważniejsze w składzie są białka i tłuszcze, które dostarczą szczeniakowi nienasycone kwasy tłuszczone. Powinny w nim znaleźć się też witaminy (głównie A, D i E) oraz mikroelementy (cynk, miedź, potas, selen i w szczególności wapń oraz fosfor).
W ponad 95% szczenięta nie mają problemów z takim mlekiem, jednak czasami konieczna jest jego zmiana na inny produkt. Na szczęście panuje duży wybór tego rodzaju pokarmu - dlatego też należy zapoznać się ze składem tego, na który się zdecydujemy.
Przeważnie mleko dla szczeniąt jest w formie sproszkowanej, aby zmieszać je z wodą i od razu podać pieskowi. W większości pozostałe porcje można przechowywać w lodówce przez pewien okres po zrobieniu. Informacje na ten temat i sposób przygotowania znajdziemy jednak na opakowaniu.
Jeżeli nie mamy możliwości szybkiego zakupu profesjonalnego mleka dla szczeniąt, możemy przygotować je w domu. Podstawę powinno stanowić mleko. Należy do niego dodać wartościowy i dobrej jakości olej roślinny, żółtko jaja kurzego, odpowiednie witaminy w kroplach (ewentualnie mocno rozdrobniony twaróg i węglan wapnia).
Niestety psy mają problemy z trawieniem mleka krowiego przez inną jego budowę i składu proteinowego, dlatego nie powinno się go stosować. Jeśli jednak nie mamy wyboru - aby szczenię lepiej przyswoiło taką mieszankę - dobrze jest wzbogacić ją o enzym - beta-galaktozydazę - który przyśpiesza rozkład laktozy. W przeciwnym wypadku strawność mleka spadnie do około 80%.
Aby odpowiednio zrobić mieszankę dla oseska, dobrze jest skontaktować się z hodowcami mającymi w tym doświadczenie, lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

Kłopoty wynikające z podawania zastępczego mleka

W naturalnych warunkach pokarm matki zmienia się wraz z rozwojem szczeniąt, zapewniając im adekwatne do danych potrzeb składniki - dotyczy to m.in. wapnia i miedzi, których zawartość zwiększa się wraz z rozwojem osesków. Podobnie jest z żelazem, jednak pod koniec karmienia jego ilość nieco spada. Z kolei cynk nie zmienia swojego udziału w mleku. Niestety sztuczny pokarm nie uwzględnia takich wahań, ma zawsze jednolity skład.
Dodatkowy problem stanowi nieodpowiednia ilość niektórych składników - np. często występuje za dużo witaminy D3. Jej nadmiar może opóźniać rozwój, w tym wzrost i pojawienie się zębów, ale też doprowadzić do zwapnienia nerek.
Oseski karmione pokarmem nie od matki nieraz miewają problemy z układem trawiennym. Jeśli maluch często ma zaparcia, warto podać mu wywar z siemienia lnianego, który poprawi funkcjonowanie jelit. Jeżeli natomiast zauważamy częste biegunki, należy przygotować wywar z sezonowej marchwi ekologicznej (nie powinna być młoda).
Aby wspomóc trawienie szczenięcia, konieczne jest kilkuminutowe masowanie podbrzusza ręką - tak jak robi to suka - by wywołać mocz i kał.

W jaki sposób karmić szczenię?

Żeby nakarmić szczenię, konieczne jest użycie specjalnej butelki ze sklepu zoologicznego. Smoczek nie powinien dawać więcej mleka niż kilka kropel na minutę. Dzięki temu osesek będzie normalnie oddychał, nie zachłyśnie się i zachowa odruch ssania. Jeśli dziurka będzie zbyt duża, może dojść do problemów związanych z tymi kwestiami.
Jeśli nie mamy innego wyboru, można nakarmić pieska strzykawką, ale szybko należy zaopatrzyć się w odpowiedni smoczek. Narzędzie to bowiem jest częstą przyczyną zachłyśnięć, a niestety szczenię uczy się kasłać dopiero w 2 tygodniu po narodzinach - dlatego należy unikać sytuacji sprzyjających dostania się mleka do płuc.
Szczenięta, które nie potrafią ssać, powinny być karmione przez sondę. Konieczne jest do tego wprowadzenie do przełyku zwierzęcia miękkiej rurki, na końcu której znajduje się strzykawka. Należy uważać, aby nie podawać pokarmu zbyt szybko. Jego ilość zależy od wieku i rozwoju oseska, powinien on mieć temperaturę 36 stopni Celsjusza. Aby zwierzę odpowiednio przyswoiło podawany produkt, powinno znajdować się w pozycji podobnej do pionowej.

Jak często karmić oseska?

Matka karmi młode co około 2 godziny (również w nocy). Powinniśmy naśladować ten tryb, dzieląc dzienną porcję odpowiednio na kilka karmień. Po 2 tygodniu - do którego szczenię je około 9 razy w ciągu 24 godzin - możemy wydłużyć odstępy między posiłkami w nocy do około 5-6 godzin.

Jak wprowadzić pokarm stały?

W około 3-4 tygodniu po narodzinach możemy zacząć wprowadzanie stałego pokarmu do diety. Na początek najlepiej sprawdza się dodawanie do mleka dla szczeniąt tzw. zeskrobin mięsnych - czyli skrobanej wołowiny uformowanej w kuleczkę. W okresie tym najważniejsze są pokarmy z dużą zawartością białka ze względu na to, że piesek będzie w stanie je już normalnie trawić. W pierwszej fazie nie powinniśmy przekraczać jednego stałego posiłku dziennie.
Gdy minie kolejny tydzień, możemy zacząć podawać nabiał, a w kolejnym tygodniu - węglowodany (choć osoby decydujące się na dietę BARF często zarzucają, że składnik ten nie jest potrzebny w żywieniu psa). Nie wolno gwałtownie wprowadzać nowych produktów - należy to robić pojedynczo i w niewielkich ilościach, upewniając się, że szczenię nie ma problemu z ich trawieniem. Z czasem należy podawać mniej mleka, a więcej pokarmów stałych.
Całkowicie z mleka można zrezygnować w 9 tygodniu życia szczenięcia, jeśli nie zauważamy problemów rozwojowych.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są różne sposoby karmienia szczenięcia, jeśli matka nie może karmić?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka